University Teaching and Recognition Awards

 

University Wide Distinguished Teaching Award

Robert Nakosteen - Operations & Information Management, 2012-2013

Michael Whiteman - Accounting, 2009-2010

Robert Marx - Management, 2004-2005
Ray Pfeiffer - Accounting, 2002-2003
Glenn Wong - Sport Management, 2002-2003
Mzamo Mangaliso - Management, 1998-1999

Richard Rogers - Resource Economics, 1994-1995
Bernard Morzuch - Resource Economics, 1986-1987

Richard Simpson - Accounting, 1982-1983

 

UWW Outstanding Faculty

1998-1999
D. Anthony Butterfield - Management

 

Distinguished Academic Outreach Award

2002-2003
Robert Nakosteen - Finance & Operations Management

 

Distinguished Faculty Lecturer

2007-2008
Ben S. Branch - Finance & Operations Management

2004-2005

Julie A. Caswell - Resource Economics

 

2000-2001
Anna Nagurney - Finance & Operations Management

 

Lilly Teaching Fellows

2011-2012

Christian Rojas - Resource Economics

 

2010-2011

Mila Getmansky Sherman - Finance & Operations Management

 

2008-2009
Stephen McKelvey - Sport Management

2005-2006
Bing Liang - Finance & Operations Managagement

2002-2003

Nathalie Lavoie - Resource Economics

 

2001-2002
Sara McComb - Finance & Operations Management

 

2000-2001

Jay Gladden - Sport Management
Sue Porter - Accounting

 

1999-2000

Thomas Brashear-Alejandro - Marketing


1997-1998
Ray Pfeiffer - Accounting

1996-1997
Dennis Hanno - Accounting

1993-1994
Mzamo Mangaliso - Management

Lisa Masteralexis - Sport Management
Linda Shea - Hospitality & Tourism Managment


1992-1993
Jane Giacobbe-Miller - Management
Linda Enghagen  - Hospitality & Tourism Managment

1991-1992
Alan Robinson - Finance & Operations Management

 

1989-1990

Richard Rogers  - Resource Economics 

 

Samuel Conti Research Fellowship

1989-1990
Anna Nagurney - Finance & Operations Management

 

Team-Based Learning Fellows

2011-2012
Glenn Caffery - Resource Economics

 

TEACHnology Awardees

2006-2007
Jay Gladden - Sport Management
Bernard Morzuch - Resource Economics


2005-2006
Lisa Masteralexis - Sport Management
Ray Pfeiffer - Accounting

2004-2005
Atul Sheel - Hospitality & Tourism Management

2003-2004
Mzamo Mangaliso - Management
Marc Weinberger - Marketing

2002-2003
D. Anthony Butterfield - Management
Rod Warnick - Hospitality & Tourism Management

2001-2002
Kathleen Debevec - Marketing
Gino Sorcinelli - Accounting

2000-2001
Ron Karren - Management

1999-2000
Robert Marx - Management
Chris Roberts - Hospitality & Tourism Management

1998-1999
Richard Asebrook - Accounting
Linda Lowry - Hospitality & Tourism Management

Richard Rogers - Resource Economics

1997-1998
William Diamond - Marketing

 

Award for Outstanding Accomplishments in Research and Creative Activity

2011-2012

Julie A. Caswell - Resource Economics


2008-2009
Soren Bisgaard - Finance & Operations Management

2006-2007
Bing Liang - Finance & Operations Management

2005-2006
Anna Nagurney - Finance & Operations Management